Niniejszy serwis został stwrzony po to by zgromadzić w jednym miejscu wszystkie informacje, które pomogą Ci w zarządzaniu własnymi pieniędzmii oraz domowym budżetem. Porady zawarte na podstronach serwisu pozwolą Ci efektywnie wykożystać swoje oszczędności.
Oferty kredytowe wszystkich banków. Kredyty hipoteczne, samochodowe, konsolidacyjne, gotówkowe. Porównania kredytów, aktualne promocje kredytowe.
dowiedz się więcej.
Oferty inwestycyjne naszych partnerów:
 

Czy warto brać kredyt ?

Kredyty to najbardziej kuszący z bankowych produktów, pamiętaj o tym zanim zaciągniesz go w swoim banku. Gdy płacisz pieniędzmi banków, wydajesz je znacznie lżej niż własne.
Należy także pamiętać że kredyt jest to produktem najdroższym – pożyczone pieniądze trzeba oddać razem z odsetkami, które mogą spowodować, że oddamy bankowi nawet dwukrotność pożyczonej kwoty.

Karta kredytowa

Dlatego warto naprawdę dobrze rozważyć czy rzeczywiście musimy zaciągnąć kredyt. Banki udzielają różnego rodzaju kredytów. Niektóre są przeznaczone na określony cel inne na dowolny. Warto zapamiętać jedno – im szybciej można dostać kredyt od banku i im mniej wymaga on dokumentów, tym częściej kredyt będzie droższy.

Rodzaje kredytów.

1. Kredyt hipoteczny – najniżej oprocentowany ze wszystkich. Udzielany na zakup mieszkania lub domu, lub budowę domu lub kupno działki. Bank zabezpiecza się na hipotece kredytowanej nieruchomości. Jeśli kredyt nie jest spłacany, bank może zająć nieruchomość. Posiadając takie mocne zabezpieczenie, może pozwolić sobie na niskie odsetki. Może być udzielany nawet na 50 lat.

2. Pożyczka hipoteczna – podobna do kredytu hipotecznego, ale oprocentowana nieco wyżej. Zabezpieczeniem takiej pożyczki jest również hipoteka na nieruchomości, ale pożyczka nie jest celowa. To znaczy, że kredytobiorca może ją wydać na dowolny cel. Lecz jeśli jej nie spłaci, bank zajmie zastawioną nieruchomość.

3. Kredyt samochodowy – udzielany na zakup używanego lub nowego auta. Zabezpieczeniem dla banku jest wpisanie go na listę właścicieli pojazdu. Kredyt ten jest znacznie wyżej oprocentowany niż hipoteczny, udzielany jest nie więcej niż osiem lat.

4. Kredyt gotówkowy – to kredyt udzielany przez banki na dowolny cel konsumpcyjny.

5. Kredyt odnawialny – oferowany przede wszystkim posiadaczom bankowych kont osobistych. Oprocentowanie jest wyższe niż kredytu gotówkowego. Jest to limit kredytowy udzielony w ramach konta osobistego, który pozwala pożyczać pieniądze od banku. Może stanowić dodatkowo źródło pieniędzy na wypadek niespodziewanych wydatków.

 

Koszty kredytu - na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej oferty?

Głównym i najwyższym kosztem dla kredytobiorcy są odsetki z tytułu spłaty kredytu. Ich wysokość uzależniona jest od dwóch składników, a mianowicie od marży, która jest stała przez cały okres kredytowania i stawki referencyjnej WIBOR, LIBOR, EURIBOR, która jest zmienna przy kredytach mieszkaniowych w okresach trzy lub sześciomiesięcznych.

Co ma wpływ na marżę i na stawkę referencyjną?

Na marżę największy wpływ ma kwota kredytu, o który się ubiegamy jak również wkład własny kredytobiorcy. Należy pamiętać, iż istnieje możliwość negocjowania wysokości marży np. poprzez skorzystanie z dodatkowych produktów oferowanych przez dany bank takich jak rachunek osobisty czy karta kredytowa. Natomiast stawka referencyjna jest uzależniona od decyzji Rady Polityki Pieniężnej w Polsce i odpowiednio w innych krajach w zależności od waluty kredytu. Na decyzje RPP główny wpływ ma sytuacja gospodarcza w danym kraju.

Jakie musimy ponieść koszty jednorazowe przy ubieganiu się o kredyt?

Podczas ubiegania się o kredyt mieszkaniowy niejednokrotnie musimy ponieść koszt wyceny nieruchomości, która będzie stanowić przedmiot zabezpieczenia kredytu. Przy podpisaniu umowy kredytowej ponosimy koszty prowizji naliczanej procentowo od kwoty kredytu. Jej wysokość jest uzależniona od banku i jest przedstawiana w widełkach. Koszt prowizji zawsze możemy doliczyć do kwoty kredytu. Trzeba pamiętać o tym, że prowizję również możemy negocjować jeżeli skorzystamy z innych produktów danego banku.

A jakie są koszty zabezpieczenia kredytu?

Pierwszymi kosztami z tytułu zabezpieczenia kredytu będzie jego ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej. Niewielkim kosztem są opłaty za wpis hipoteki, które ponosimy w sądzie przy składaniu wniosku o wpis hipoteki na rzecz banku.

Jeżeli nie posiadamy wkładu własnego będziemy musieli ponieść koszt ubezpieczenia ok. 20% kosztów inwestycji czyli tzw. brakującego niskiego wkładu. Dodatkowym kosztem jest ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Niektóre banki będą od nas wymagały ubezpieczenia na życie. Będziemy musieli z ww. polis ubezpieczeniowych będziemy musieli dokonać cesji na rzecz banku.

Upper Finance

 

 

 

1. Praca
2. Podatki
3. Biznes
4. Prawo pracy
5. Finanse
6. Telekomunikacja
7. Sprzet
8. Internet