Niniejszy serwis został stwrzony po to by zgromadzić w jednym miejscu wszystkie informacje, które pomogą Ci w zarządzaniu własnymi pieniędzmii oraz domowym budżetem. Porady zawarte na podstronach serwisu pozwolą Ci efektywnie wykożystać swoje oszczędności.
Oferty kredytowe wszystkich banków. Kredyty hipoteczne, samochodowe, konsolidacyjne, gotówkowe. Porównania kredytów, aktualne promocje kredytowe.
dowiedz się więcej.
Oferty inwestycyjne naszych partnerów:
 


Woda to podstawowe medium w Twoim mieszkaniu. Dzięki jej mniejszemu zużyciu zaoszczędzisz niemałą sumę. Poniżej prezentujemy sposoby oszczędzania wody.

WEWNĄTRZ

 1. Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania

 2. Sprawdź czy Twoje instalacje wodociągowe nie mają przecieków. Odczytaj swój wodomierz przed i po dwugodzinnym nie korzystaniu z wody. Jeżeli nie wykazuje dokładnie tego samego, masz przeciek.

 3. Napraw kapiące krany wymieniając uszczelki. Jeżeli kran kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę można oczekiwać utraty 11935 litrów wody rocznie. Zostanie to dodane do kosztów Twojego rachunku za wodę i ścieki.

 4. Sprawdź, czy nie wycieka woda ze zbiornika Twojej toalety. Dodaj do zbiornika barwnik spożywczy. Jeżeli występuje przeciek barwnik pojawi się w ciągu 30 minut. Sprawdź, czy nie ma tam zużytych, zardzewiałych czy zepsutych części. Większość z nich jest niedroga, dostępna i łatwa w montażu.. (Spuść wodę od razu po teście, aby barwnik nie zabarwił zbiornika)

 5. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci wynieś raczej do kosza na odpadki, niż do toalety.

 6. Bierz szybki prysznic. Zastąp natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem.

 7. Używaj małej ilości wody do kąpieli. Napełniaj wannę w 1/3 , a przedtem zatkaj odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodatnie później gorącej.

 8. Nie pozwól , aby woda była odkręcana, kiedy golisz się lub myjesz twarz.

 9. Zmień wszystkie nie oszczędzające wody krany, przez zainstalowanie napowietrzaczy (aeratorów) z ogranicznikiem strumienia.

 10. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy ją uzupełnisz lub ustaw na program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.

 11. Kiedy zmywasz ręcznie napełnij jedna komorę zlewu lub miskę wodą z płynem. Spłukuj szybko po niewielkim strumieniem bieżącej wody.

 12. Przechowuj wodę do picia w lodówce, a nie odkręcaj jej za każdym razem, kiedy chcesz się napić zimnej wody.

 13. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażaj jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce.

 14. Aby dobrze spłukać odpady ze zlewozmywaka potrzeba dużo wody. Jeśli masz taką możliwość załóż kompostownik na odpadki jedzenia, gdyż nawet kosz na śmieci nie jest do tego odpowiednim miejscem.

 15. Rozważ zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie. To obniży koszty w Twoim gospodarstwie.

 16. Zaizoluj rury. Będziesz miał szybciej ciepłą wodę i unikniesz jej marnowania, kiedy się podgrzewa.

 17. Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień spróbuj go zmniejszać.

 18. Jeżeli rączka przy zbiorniku toaletowym zacina się i pozwala wodzie nieustannie lecieć, wymień ją lub wyreguluj.

 

NA ZEWNĄTRZ

 1. Trawnik podlewaj oszczędnie. Ogólną regułą jest to, że trawa potrzebuje podlewania latem co 5 - 7 dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do 2 tygodni.

 2. Podlewaj trawniki wczesnym rankiem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania.

 3. Nie mocz ulicy, podjazdu i chodnika. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i kwiaty, a nie miejsca wybetonowane.

 4. Używaj najbardziej ekonomicznego zraszacza.

 5. Podnieść ostrza kosiarki co najmniej o 3 cm . Nóż usytuowany wyżej powoduje, że trawa jest lepiej ukorzeniona i lepiej utrzymuje wilgotność niż trawnik krótko przystrzyżony.

 6. Unikaj zbyt dużej ilości nawozów, bo zwiększają zapotrzebowanie trawy na wodę. Stosuj te, które zawierają wolno uwalniające się nierozpuszczalne w wodzie formy azotu.

 7. Okrywaj ziemię korą dla zachowania wilgotności. To pomaga kontrolować chwasty, które konkurują z roślinami o wodę.

 8. Niektóre trawy, skalniaki, krzewy i drzewa nie potrzebują zbyt częstego podlewania i zazwyczaj mogą przetrwać okresy suszy bez podlewania. Grupuj razem rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę.

 9. Nie myj wężem wjazdu czy chodnika - używaj szczotki co zaoszczędzi setki litrów wody.

 10. Wyposaż swój wąż w zamykaną końcówkę, która pozwala regulować strumień wody. Kiedy skończysz zakręć kran, aby uniknąć przecieków.

 11. Nie zostawiaj węża i zraszacza bez obsługi. Używaj kuchennego zegara, aby przypominać sobie i wyłączeniu podlewania trawnika.

 12. Sprawdzaj regularnie połączenia i zawory w wężu.

 13. Myj samochód w myjni, która stosuje recykling wody.

 14. Unikaj instalacji fontann, jeśli nie mają zamkniętego obiegu wody. Sprawdź gdzie będą najmniejsze straty wody spowodowane parowaniem i wiatrem.

 

OGÓLNE WSKAZÓWKI

 

 1. Uświadamiaj dzieci jak ważna jest ochrona wody. Unikaj zakupu wodnych zabawek.

 2. Zapoznaj się i przestrzegaj wszystkich przepisów i restrykcji, które dotyczą ochrony wody.

 3. Zachęć swojego pracodawcę aby prowadził ochronę wody w Twoim miejscu pracy.

 4. Wspieraj działalność, która praktykuje i promuje ochronę i oszczędność wody.

 5. Zgłaszaj wszystkie zauważone miejsca , w których występują straty wody (uszkodzone rury, otwarte hydranty, zbędne zraszacze) wodociągom, lokalnym władzom lub właścicielom.

 6. Zachęcaj szkoły i lokalne władze, aby pomagały rozwijać i poprawiać ochronę i oszczędzanie wody wśród dzieci i dorosłych.

 7. Wspieraj pomysły i projekty, które doprowadzą do zwiększenia się stosowania raz użytej, a nie zanieczyszczonej wody.

 8. Wspieraj działania i programy propagujące ochronę wód wśród turystów i gości odwiedzających nasze miasto. Upewnij się, czy Twoi goście rozumieją potrzebę i dobroczynność ochrony wody.

 9. Zachęć przyjaciół i sąsiadów, aby przyłączyli się do społeczności rozumiejącej odpowiedzialność za ochronę wody. Promuj ochronę wody własnym przykładem.

 10. Chroń wodę, ponieważ to bardzo ważna sprawa.

 11. Próbuj robić choć jedną rzecz dziennie, która zaowocują oszczędnościami wody. Nie martw się, jeżeli będą one minimalne. Liczy się każda zaoszczędzona kropla.

 

źródło: http://moto.wp.pl/kat,45754,title,Jak-oszczedzac-paliwo.html

1. Praca
2. Podatki
3. Biznes
4. Prawo pracy
5. Finanse
6. Telekomunikacja
7. Sprzet
8. Internet